Filtre Kapat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Bebeklere Özel Un ve Karışımlar

Bebekler, 6. aylarında ek gıdaya geçiş sürecine başlarlar. Bu süreçte bebeğiniz meyve, sebze, yoğurt, ıhlamur, rezene ve bazı baharatlarla tanışmaya hazırdır. Geçiş sürecinde tahıllar da bebek beslenmesinde önemli bir yer tutar. Bu tahılların içinde bebeklerin sindirim sistemine en uygun olanı pirinçtir. Pirinçten yapılan unlar ise bebeğinizin yemeklerine koyabileceğiniz en ideal ürünlerden biri olmaktadır. Bebeklerin beslenmesinde en çok ihtiyaç duyulan unlar arasında bebek pirinç unu başı çekse de yulaf, buğday, siyez, keçiboynuzu unu, buğday rüşeymi de bebeklerin birçok ihtiyacına cevap verir. Pirinç unu; alerjiye neden olmaması, kolayca sindirilebilmesi ve lezzetli olması nedeniyle annelerin imdadına koşan bir üründür. 6 aydan büyük her bebekte rahatlıkla kullanabileceğiniz Aşçı Anne bebek pirinç unu katkısız ve nişasta ilavesi şekilde sizlere sunuluyor.


Bebeğinizin gelişimine önemli katkıları olan pirinç unundan başka pek çok yararlı un çeşidini de Aşçı Anne’de bulmanız mümkün. Beyaz una göre daha çok lif içeren ve B vitaminleri ile folik asit bulunduran tam buğday unu ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlayan tam yulaf unu da Aşçı Anne’nin doğal malzemeleri ile hijyenik koşullarda hazırlanmış. Annelerin çokça tercih ettiği Aşçı Anne keçiboynuzu unu ise 1 yaş üstü bebeklerde kek, kurabiye ve puding yapımında kullanılabilir. 8 aylık bebeklere keçiboynuzu unu ile muhallebiler yapabilir ve sütlü içecekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bebeklerinizin beslenme programına pek çok vitamin ve mineral içeren tam siyez unu ile buğday rüşeymi de ekleyebilirsiniz.


Bebeğinize sağlıklı ve doğal ekmek yapmak istediğinizde yardımınıza koşan ekşi mayalı bebek ekmeği karışımı, bebek irmiği ve ham kakao tozu ile yulaf ezmesi de bebeklerinizin yemeklerine güvenle ekleyebileceğiniz Aşçı Anne ürünlerinden.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.