Bebek Tuvalet Eğitiminde Bilmeniz Gerekenler
17.09.2021

Bebek Tuvalet Eğitiminde Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerde tuvalet eğimi ne zaman verilir, hangi yaşlarda tuvalet eğitimine başlanmalıdır, gibi konularda merak edilen tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirisiniz.

Bebeklerde tuvalet eğitimi çocuk gelişimi açısından da çok önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü bebeğin artık bir başkasının yardımına ihtiyacı olmadan bazı gereksinimlerinin kendi başına yapabilecek olduğu bir eylemdir. Bu eğitim sürecine başlarken yalnızca  sizin değil bebeğinizin de hazır olduğu, bazı ihtiyaçlarını artık hissettiği ,kavrayabildiği ve kendi başına yapabildiği  bir dönem olması gereklidir. Siz istiyorsunuz diye bebeğe bazı şeyleri uygun olmadığı zamanlarda yaptırmaya , öğretmeye zorlamamalısınız. Bu sizin için tamamen bir hayal kırıklığı bebeğiniz için ise tamamen yanlış bir yaptırım sonucunda özgüven eksikliği bazı konularda yetersiz kalabilme duygusu olarak ters tepki verebilir.

 

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Hangi Yaşlarda Olmalıdır?

Çoğu zaman annelerin, bebeklerinin tuvalet ihtiyacını kendisi gidermesi konusunda aceleci davranarak, erken yaşlarda bu eğitime başladığı görülmektedir. Artık yaşı uygun büyüdü ve kendi tuvalet ihtiyacını kendi yapabilir düşüncesiyle erken davranmamak gerekir. Çocuğun bu eğitime başlaması ve  başarılı olabilmesi için hem fizyolojik hem de duygusal olarak da buna hazır olması gerekmektedir.

Brazelton’un 1962 yılında geliştirmiş olduğu ÇOCUĞUN HAZIR OLUŞ KAVRAMI ile görüyoruz ki tuvalet eğitimi içinde çocuğun bazı şeylere bedensel ve ruhsal açıdan hazır olduğunu gösteren bazı parametreleri vardır.

 

Bebeğin tuvalet eğitimine bedensel olarak en hazır olduğu dönemleri 18 ay ile başlamaktadır. 3 yaşına kadar buna hazır olan çocuklar vardır. Şöyle ki bazı bebekler 18 ayından itibaren tuvalet eğitimi için her yönü ile hazır iken bazı bebekler 3 yaşında bu eğitim için yeterli olabilir. Bunun nedenleri ailenin yapısı, psikolojik etkenler, bedensel etkenler ya da cinsiyet ile alakalı bir durumdur. Tam tuvalet eğitimine başlanacağı ayda yeni bir kardeş haberi , hastalık durumu , ev taşınması olayı, farklı bir yere seyahat, ailede değişen olaylar tuvalet eğitiminin başarısız olmasına neden olabilir. Bilinmesi gereken en büyük kural bu dönemde bebeği etkileyecek bu gibi şartlar hakimse tuvalet eğitimi ertelenmelidir.

 

Bebeklerin tuvalet eğitime hazır olduğunun bir diğer göstergesi ise, sabah bezlerinin kuru olmasıdır. Bebeğin altını değiştirirken sabah yataktan kalkarken değiştirdiğiniz ilk bez eğer sürekli kuru ise, bu da tuvalet eğitimi zamanının geldiğinin bir göstergesidir.

 

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Her anne bebeğinin belli bir aydan sonra tuvaletini artık kendi yapmasını ister. Yukarıda anlattığımız gibi bu önemli bir dönemdir. Bebeğiniz artık tuvalet eğitimi için hazır ve siz de hazır olduğunuza göre eğitim için neler yapılmalı nelere dikkat edilmeli gelin birlikte bakalım.

 

İlk olarak eğitime başlamadan önce ara ara sıkmadan bebeğinizin altını temizlerken ona çiş var mı kaka var mı diye sorular sormakla başlayabilirsiniz. Bezinin ıslaklığının onu rahatsız edebileceğini mutlaka her alt değiştirme zamanında hatırlatmanız işe yarayabilir. Bebeğinizle birlikte tuvaleti ona eğlenceli hale getirecek bir lazımlık alışverişine çıkma fikri keyifli olabilir. Özellikle onun kendi seçtiği bir lazımlığı almanız, bebeğiniz için motive edici olacaktır. Bebekler varsa abi ablalarını ya da anne babalarını taklit etmeyi çok severler. Onlara sizlerin tuvaleti nasıl kullandığını uygun bir dille mutlaka anlatın. Altınızın bezli olmadığını bezin aslında ne kadar rahatsız edici bir şey olduğunu ve onun artık büyüyüp abisi ablası gibi olduğunu tuvaletini altında bez olmadan lazımlığa yapabileceğini anlatın. Çok ısrarcı olmayın. İlk seferlerde zorlanacağını ve alışkanlıkların kolay unutulup bırakılamayacağını unutmayın. Sizin sabrınız sayesinde bebeğiniz bu durumu çok kolay geçirecektir.

 

Olumsuzlarla ilerleyen, bebeği farkında olmadan yargıladığımız baskı yaptığımız bir tuvalet eğitim sürecinin bebekte duygusal travmalar yaratabileceği unutulmamalıdır. Sevgi saygı ve sabır eşliğinde titizlikle ilerlemeniz gereken bir süreç olduğunu bilmeliyiz.

 

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Ne kadar Sürede Tamamlanır?

Tuvalet eğitimi çocuktan çocuğa değişen bir eğitimdir diye belirtmiştik. Alıştırma sürecinde olduğu gibi başarılı olma ve kavrama süreci de bebekten bebeğe değişir. Kimi çocuk 3 gün içinde eğitimi başarılı ile bitirirken bazı bebekler de bu süre daha uzun olabilir. Sabırlı olun ve bebeğinizle sürekli onu kırmadan , zorlamadan, kızmadan konuşmalar yaparak dönemi kolay atlatmasına destek olun.

 

Eğer tuvalet eğitiminde başladıktan sonra bebeğiniz bir türlü başarılı olmadığını gözlemliyorsanız, zorlayıp ısrarcı olmak yerine eğitime ara verip, uygun bir zamanda tekrar başlayabilirsiniz.


Bu blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bebekler Ne Zaman Emekler ve Oturur?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.