sadsad x
asdasd

Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı Nedir, Nasıl Uygulanır?

01 Ekim 2020
Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı Nedir, Nasıl Uygulanır?

3 gün kuralı, bebeğinizin ek gıdaya başladığı dönemde, yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon gösterme olasılığında, durumun hangi yiyecekten kaynaklandığını anlayabilmeyi sağlayan kuraldır.

Bu kuralı uygulayarak, bebeğinizi 3 gün boyunca gözlemleyip, verdiğiniz gıdanın bebeğiniz üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi var mı yok mu diye anlayabiliriz. Aynı zamanda bu kural sayesinde bebeğinizin hangi gıdaları sevip sevmediğini kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Böylece bebeğinize uygun olan beslenme programını en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

3 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?

Yeni bir gıda ile tanışacak olan bebeğinizi, diğer gıdalarla tanıştırmadan önce 3 gün beklemelisiniz. İlk ek gıda denemesinde bebeğinizin iki öğününün ortasını seçebilirsiniz. Verdiğiniz miktar ise tadımlık olmalıdır. İlk gün 3 çay kaşığı, ikinci gün 5 çay kaşığı, üçüncü gün 7 çay kaşığı gibi benzer şekilde arttırarak ilerleyebilirsiniz. Bu 3 gün esnasında başka yeni bir gıda vermeden gözlem yaparak ilerleyip, üçüncü gün sonunda diğer gıdayı da beslenmesine dahil edebilirsiniz. Beslenmeye dahil edilen gıda için de 3 gün kuralı uygulamalısınız.

Yeni bir gıdayla tanışmış bebeğinizi 3 gün boyunca, verdiğiniz gıdanın bebeğinizin vücudunda kızarıklıklara veya cilt kabartılarına, gaz sancısına, mide ağrısına, kusmaya, ishale vb. sebep olup olmadığını gözlemleyin. Eğer bu bulgulardan bir ya da birkaçını gözlemlerseniz verdiğiniz gıdayı kesmelisiniz. 1 ay sonra aynı gıdadan az miktarda vererek sonucu gözlemlemeli, eğer hala aynı bulguları gözlemliyorsanız doktoruna konuyu danışarak, bu gıdayı menünüzden çıkarmalısınız.

3 gün kuralı, aynı zamanda bebeğinizin yiyecekleri tanıması ve tatlarını ayırt edebilmeyi öğrenmesi açısından da önemlidir. 3 gün kuralıyla birlikte siz de bebeğinizin hangi gıdaya nasıl tepki verdiğini öğrenerek besinleri gruplara ayırabilirsiniz. Böylece bebeğinize hangi gıdaları birlikte veya ayrı ayrı vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

3 Gün Kuralını Ne Zamana Kadar Uygulamalıyım?

3 gün kuralını bebeğinizin beslenme alışkanlığı oturana kadar uygulamanız gerekiyor. Zaten bir süre sonra bebeğinizin hangi besinlere ne tepkiler verdiğini gözlemleyerek besinleri bir arada vermeye başlayacaksınız. Yalnızca yeni bir gıda denerken bu kuralı unutmamalısınız.

3 gün kuralını bebeğiniz 12 aylık olana kadar uygulamanız iyi olur. Oluşabilecek bir alerjik reaksiyonda doktorunuza danışarak devam etmeniz önem arz etmekte.

*İlginizi Çekebilir: Bebeklerde ek gıdaya geçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.