YOĞURT YAPIMI
06.07.2023

YOĞURT YAPIMI

Yoğurt yapımında güvenilir açık süt tercih edebilirsiniz. Güvenilir açık süt bulamazsanız, cam şişe pastörize günlük süt kullanabilirsiniz. İnek ve keçi sütü tercih edebilirsiniz. Keçi sütü ile mayalanan yoğurtlar, inek sütünden mayalanan yoğurda nazaran bir miktar sividir ve yoğurdu tutturmak daha zordur. Bu nedenle keçi sütünden yoğurt mayalayacaksanız fırında mayalamayı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Maya seçimi için seçilen yoğurt, ekşi olmayan ev yoğurdu olmalıdır. Maya olarak kullanacağımız yoğurt, muhakkak oda sıcaklığında olmalıdır.

MALZEMELER

1 litre süt

1 yemek kaşığı yoğurt (oda sıcaklığında)

YAPILIŞI

Sütü açık (yani çiğ) olarak aldıysanız, önce sütü süzün ve kaynatın.

Kaynama başladıktan üç dakika sonra altını kapatın.

Pastörize günlük süt kullanacaklar için, süt zaten ısıl işlem gördüğünden, sadece Isıtma işlemi yeterli olacaktır.

Süt, serçe parmağımızı değdirdiğimizde 10 saniye bekletebilene kadar ılınınca mayalamaya hazırdır.

Oda sıcaklığındaki mayalık yoğurda, ilinmiş sütten birkaç yemek kaşığı alarak kabaca çırpın ve bu karışımı süte ilave edip karıştırın.

Bu şekliyle sütü kaynadığı tencerede mayalamaya bırakabilir, süt-maya karışımını cam kavanoza alarak veya kavanozlara bölerek de mayalayabilirsiniz.

Maya ilave işlemi ardından tenceremizin veya kavanozumuzun kapağını kapatarak mutfak ortülerine sarıp ilik bir yere kaldırarak kıpırdatmadan 4-5 saat mayalamaya bırakın.

Fırında mayalamak isteyenler için, tencere veya kavanozun kapaklarını açık bırakın. Fırını önceden 40-50 °C'de 3-4 dakika çalıştırıp kapatın. Ilık fırına kapakları açık mayalanmış sütü yerleştirin ve 4-5 saat mayalamaya bırakın. Mayalanma bitince yoğurdu buzdolabına koyun. 24 saat sonra tüketmeye başlayın.

NOTLAR

  • Sıcak mayalarsak ekşi, soğuk mayalarsak tam tutmayan bir yoğurt elde ederiz. ideal sıcaklıkta mayalamak önemlidir. (Ölçebilenler için mayalama işleminin ideal sıcaklığı 42°C'dir.)
  • Fırın, kapaklar açık mayalama imkanı sunduğu için, daha sert yoğurtlar elde edebilirsiniz.
  • Daha farklı ölçülerde yoğurt yapmak için, 1 litreye 1 yemek kaşığı maya olacak şekilde ölçü ayarı yapabilirsiniz.
  • Yoğurt mayalamayı düşündüğünüz kabı, sağlık açısından cam kavanoz veya çelik tencere tercih ediniz. Cam kavanozları saklaması ve taşıması çok kolay olduğu için yoğurt mayalarken sıklıkla tercih ediyoruz. Çelik tencereler de kaynattıktan sonra sütü yer değiştirmeden mayalama imkanı sunuyor.
  • Bebeğiniz sade yoğurdu sevmediyse veya az yiyorsa, tarçın veya nane ilave . ederek deneyebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.