MUHALLEBİ YAPMA KILAVUZU
05.07.2023

MUHALLEBİ YAPMA KILAVUZU

Bebeklerde muhallebi öğünü, doğru tahıl ürünleriyle, rafine şeker içermeden, pekmezi pişirmeden, evde katkısız ve taze hazırlandığı takdirde, sağlıklı bir öğün oluşundan taviz vermeyecektir. Bebeklerin büyümesi için ihtiyacı olan günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılayan muhallebi öğününü hazırlamak için anlatacağım bu mantıkla, bebeğinizin ihtiyacına ve damak zevkine göre onlarca tarif üretebilirsiniz.

1.AŞAMA MUHALLEBİ BAZI

1) PİRİNÇ İLE MUHALLEBİ BAZI: 2 yemek kaşığı pirinci, 1,5 su bardağı suda haşlayarak pişirin ve tel süzgeçten geçirerek (veya çatalla/blender) suyundan da gereği kadar ilave ederek muhallebinin bazını hazırlayın.

2) PİRİNÇ, YULAF, TAM BUĞDAY, SİYEZ BUĞDAYI UNLARI ve BEBEK İRMİĞİ İLE MUHALLEBİ BAZI: 1 tatlı kaşığı una/un karışımına (sadece bir çeşit un da seçebilirsiniz veya dilediğiniz unları karışım yapabilirsiniz.) 1 çay bardağı su ile minik tencerenizde karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriniz. Bu belirtilen un/su oranını, bebeğinizin yiyebileceği miktara göre benzer oranda arttırabilirsiniz.

2.AŞAMA MUHALLEBİYİ HAZIRLAMA

Muhallebi bazımız piştiyse, sıra onu zenginleştirmeye geldi. Aşağıdaki 5 maddeden dilediğinizi seçerek bebeğinizin yeme becerisi ve damak zevkine göre onlarca farklı muhallebi yapabilirsiniz.

1) MEYVE PÜRELERİ

2) FORMÜL SÜT: Eğer formül süt kullanıyorsanız, muhallebiyi biraz sulu yaparak, muhallebi bazı ılındıktan sonra, kuru bir formda yarım ölçek toz mama ilave edebilirsiniz.

3) TOZ TARÇIN: Bir fiske

4) KEÇİBOYNUZU ÖZÜ ve PEKMEZLER: Temiz mahsul, doğru teknikle üretim ve miktarı doğru ayarlandığı sürece şifa kaynağıdır, muhallebilere lezzet verir, iştah açmaya yardımcıdır. Muhallebi bazı üzerine ilave edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, pekmezi pişirmemek. Pekmez, muhallebi ılındığı zaman eklenmelidir.

5) BEBE BİSKÜVİsi: Aşçı Anne Bebe Bisküvisini karışıma doğrudan ilave etmeden, tabakta bir çatalla ezerek toz haline getirin ve muhallebilerin üzerine ilave ederek muhallebilere tat, doku, besleyicilik ve lezzet katın.

6) TEREYAĞI: Özellikle bebeğinizin muhallebi yiyerek kabızlık tehlikesi yaşayacağını düşünüyorsanız, muhallebilerine, muhallebi bazı piştikten hemen sonra 1 çay kaşığı tereyağı veya 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz.

NOT: Muhallebilerde bebeğinize göre ideal kıvam için su miktarını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.