Ispanak Hakkında
01.07.2020

Ispanak Hakkında

Annelerin sıkça sorduğu bu soruya cevap olacak bu yazım; ıspanak yemeğinin yoğurt veya süt ile birlikte yenmesi ıspanaktaki demir emilimini azaltır mı?


♦ Yarım kilo çiğ ıspanak içinde 13.5 mg demir vardır. 6 aylık bir bebeğin günlük demir ihtiyacı yaklaşık 10 mg'dır. Yani bebeğin demir ihtiyacını ıspanaklar ile karşılamaya kalksak, bebeğe her gün yarım kilo ıspanak yedirmemiz gerekir, ki bu söz konusu değildir. Ayrıca, ıspanağın içindeki bu demirin emilimi de çok düşüktür. Çünkü ıspanak aynı zamanda okzalat adının verdiğimiz bir bileşiği de bol miktarda içerir. Ve bu okzalat demirin emilimini engeller. Ispanak, bu nedenle kullanılabilir demir kaynağı olarak zengin değildir.

♦ Ispanağın zengin demir kaynağı olması efsanesinden bir başka efsane de ıspanağın yoğurtla yenmemesi gerektiğidir. Sırf bu nedenle ıspanağı yoğurtla yenmeyen birçok kişi var. Ispanağın içindeki demirin emilimini engelleyen yoğurt veya süt değildir… Ispanağın içinde zaten var olan kalsiyum ve okzalat, demir emilimini azaltır. Ancak engellenmesi demek hiç emilmemesi anlamını taşımaz. Bir miktar demir ve bir miktar kalsiyum yine de emilir.

♦ Ispanak, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Kendi içerisindeki okzalat, kalsiyum emilimini azaltıyorsa, biz de ıspanağı yoğurtlu yiyerek kalsiyum alımı arttırılmış oluruz.
Bu cümleler size karışık gelmesin. Biz besin çeşitlemelerimizi arttırdıkça yeterli ve dengeli beslendikçe ihtiyacımız olan her besin öğesini ihtiyacımızı karşılayacak kadar alırız. Doğanın zenginliğinin sırrı budur…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.