İrmikli Avokado (6+ Ay)
17.03.2021

İrmikli Avokado (6+ Ay)

Avokado, memleketçe çok da haşır neşir olmadığımız bir meyve. O nedenle saklama koşulları, olgununu seçmesi, olgunu yoksa alıp evde olgunlaştırması, hangi tatlarla yakıştığını bulup bebeğinize sunması biraz kafa karıştırıcı olabilir. Sırasıyla hepsini anlatayım.

Marketten veya pazardan olgun avokado seçerken gözünüze güzel gözüken fıstık yeşili gibi açık tonda bir avokado olgun değilir. Elinize aldığınızda serttir. Bir tık daha koyu yeşil olan avokadonun olgun olma ihtimali çok daha yüksektir. Parmağınızı bastırınca, parmağınız bir miktar içine geçer. Bu avokado olgun bir avokadodur. Bebeğiniz için olgun olan avokadoyu tercih etmelisiniz.

Alacağınız yerde olgun avokado yoksa, ham olan avokadoyu alıp evde olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz. Ham avokadoyu bir kese kağıdı veya kağıt havluya sarıp oda koşullarında 1-2 günde, buzdolabı koşullarında 4-5 gün bekleterek olgunlaştırabilirsiniz. Kolay soyuluyor olması bir ipucudur, avokadonuz olgunlaşmış demektir.

Bir diğer husus da biz yetişkinlerin geneli avokado tüketmiyoruz tahmin ettiğim kadarıyla. Meyvenin biraz da pahalı oluşu belki de buna sebep bilemiyorum. Ama bu bütün avokadoyu ziyan etmeden bebeğimize yedirmek önem arz ediyor. Kesilmiş yarım avokado nasıl saklanır ondan bahsetmek istiyorum.

Bebeğini için kullanacağınız kadar dilimi aldıktan sonra, saklayacağınız avokadonun olabildiğince kabuklarını almamaya çalışın. Açıkta kalan, hava ile temas eden kısmına da önce limon, ardından zeytinyağı sürün ve streçleyerek buzdolabına muhafaza edin. 2-3 gün içerisinde de tüketmeye çalışın.


Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı dolusu irmik (Satın almak için tıklayın)

  • 1 dilim avokado (Tam avokadonun çeyreğinin yarısı kadar bebeğinize yetecektir.)

  • 1 dilim elma, armut veya muz (Avokadoya en yakışan üç meyve bence)


Yapılışı

  • 1 çay bardağı suda irmiği muhallebi kıvamına gelecek şekilde kısıkta pişirelim. Gerekirse az bir miktar su ilavesi yapılabilir kıvam ayarlamak için.

  • Avokadoyu çatalla ezelim. Bebeğinize uygun olan olgun avokado, zaten rahatlıkla ezilecektir.

  • Meyveniz elma veya armutsa cam rendeden geçiriniz, meyveniz muz ise çatalla eziniz.

  • Muhallebiyi avokadoyu ve seçtiğiniz meyveyi birleştirip bebeğinize afiyetle yediriniz.

Ek gıdaya yeni geçmiş, bağırsakları henüz gelişmemiş, zararlı besinleri bizler gibi tolere edemeyecek minicik bebeklerin bedenine; hazır, paketli, şekerli, ne yağı olduğu belli olmayan yağlar katılan, bebe bisküvilerini vermiyoruz anneler değil mi?

Aman diyorum, ya evde yapın, aşağıda linkini bıraktığım bir tarifim mevcut. Ya da işi ustasına bırakın evinizde hiç uğraşmadan, zaman ve malzeme israf etmeden biz evinize gönderelim.

Muzlu Yulaflı Bebe Bisküvisi Tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Aşçı Anne Bebe Bisküvisi satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.