İkinci Çocuk İçin İdeal Zaman
19.07.2023

İkinci Çocuk İçin İdeal Zaman

Anne babaların sık sık sordukları ve merak ettikleri konular dan bir tanesi iki çocuk arasındaki yaş farkının ideal olarak kaç olması gerektiğidir.

Yani ikinci çocuğu planlarken nasıl bir planlama yapacaklarını merak ederler. Çünkü aileler bu konuda endişe taşırlar. Bazı aileler iki çocuk arasında yaş farkı olursa ikiyle de iyi ilgilenemeyeceklerini düşünür. Bazı aileler ise iki çocuk arasındaki yaş farkı attığı zaman iki çocuğun birbiriyle anlaşamayacağına karar verirler. Anne babaların bu sorularına net bir yanıt vermek mümkün değil.

Çünkü iki çocuğun arasındaki yaş farkı sadece yaşlan ölçülecek ya da çocukların anlaşmasıyla değerlendirilebilecek bir konu değildir. Değerlendirmeyi yaparken anne, baba, anne baba ilişkisi, çevresel durumlar, çocuğun gelişim dönemi gibi birçok faktörü göz önüne alınmalı ve ondan sonra ikinci bir çocuk için karar verilmelidir. Dolayısıyla doğum sonra beden sağlığının toparlanması gerekmektedir. Annenin doğumdan sonra beden sağlıklı olması için kadın doğumlar genellikle iki doğum arasında üç yıl fark olması gerektiğini önerirler.

Aynı zamanda düşüneceğimiz başka faktörler de bulunur. Bunlardan bir tanesi yeni doğan bir bebekle uğraşmanın, süt verme, gece sık uyanmalar nedeniyle annenin bedensel sağlığını etkileyeceğidir. Yine doğum sonrasında oluşabilecek ruhsal rahatsızlıklarda düşünüldüğü zaman dikkat edinilmesi gerekir.

Annenin ruh sağlığını etkileyecek önemli sorunlar. İkinci bebeğin dünyaya geliş ve tekrar bakımı için başka sıkıntılara neden olabilecektir. Annenin ruh sağlı ve beden sağlığının iyi olması ikinci çocuk planlaması için yeterli değil. Aynı zamanda da çevresel koşullarında değerlendirilmesi gerekir. Ailenin ekonomik durumu birinci çocuk için yaptıkları planlamaların ne kadar yerinde gittiği anne baba arasındaki ilişkinin nasıl sürdüğü ikinci çocuğu planlamak için göz önüne alınması gereken önemli etkenlerdir. İkinci çocuk için zamanlama yapılırken baba ve sosyal koşulların dışında bir de birinci çocuğun durumunu göz önünde bulundurmak gerekir.

0-3 yaş çocukların bedensel ruhsal ve aynı zamanda beyin olarak hızlı gelişim gösterdikleri bir zamandır. Bu gelişim, beslenme, çevresel koşullar kadar anneyle olan ilişkiden de etkilenir. Dolayısıyla da bu gelişime katkı için bebekle anne arasındaki ilişkinin daha fazla olması önerilmektedir. İşte böyle bir dönemde hele anne baba hazır değilse hem maddi hem ruhsal olarak kendilerini yeterli bulmuyorsa ikinci bir çocuğun gelmesi demek hem birinci çocuğun gelişimini hem de ikincisinin gelişimini etkiler.

Annenin yorgun, henüz kendini toparlayamamış olması. Yardım ve destek alıyor olması birinci çocukla ilgilenmeyi ikincinin gelişiyle birlikte bırakması sonucunu oluşturabilir. Yeni gelen bebeğin uyku zamanları sütlü beslenme alt temizlemesi gibi çok zaman alan süreçler aynı birinci çocuğun gelişimi için destekleyecekleri zamanlardan çalacaktır. Aynı zamanda bazen aileler birinci çocuğun gelişimini daha iyi yapabilmek ve onu duraksatmamak amacıyla yeni doğana çok ilgi göstermemektedir. Oysa yeni doğan döneminde de bebeğin yine bağlanma yapabilmesi için anneyle ilişkiye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla hazırlıksız bir dönemde gelen kardeş hem yeni doğan için hem de daha önce gelen çocuk için gelişimi engelleyici bir faktör olabilir.

Birlikte büyüme paylaşma gibi kavramlar arada az yaş fakı olsa da bazen sorun yaratabilir bir den bire yeni gelen bebekle birlikte henüz kendisi bir bebekken abi ya da abla olarak değerlendirmek çocuğu öfkelendirebilir.

Diğer yandan çocuklar arasındaki yaş farkı arttıkça tabi ki çocukluk dönemindeki paylaşımları azalacaktır. Birinin ergenlik dönemi diğerinin bebeklikten çocukluğa geçiş dönemine denk gelebilir. Dolayısıyla çocuklukları boyunca çok da paylaşımları olmamasına karşın erişkin dönemde yaş farkı ne olursa olsun aslında kardeşler arasındaki denge kendiliğinden oluşur ve paylaşımlar artabilir. Çocuklar kardeş istiyor diye yeni bir bebek sahibi olunmaz bu nedenle yeni bir bebek sahibi olmaya.

İkinci çocuk sahibi olmaya anne baba karar verir. Doğru zaman kendinizi yeterli ikinci kez ebeveyn olmaya hazır hissettiğiniz zamandır. İdeal olarak annenin beden sağlığı açısından üç yıl denmekle birlikte siz kendinizi ne zaman hazır hissediyorsanız en ideal zaman o zaman olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.