Hazır Bebe Bisküvisi Zararlı Mı? Neden Tüketilmemeli?
30.11.2020

Hazır Bebe Bisküvisi Zararlı Mı? Neden Tüketilmemeli?

Bazen kolaya kaçmak ve bir şeyler hazırlamaya vakit bulamamak her annenin ortak sorunu. Böyle durumlarda bebeğimiz için de hazır yiyecek maddelerine yönelebiliriz. Ancak bunu yaparken bebeğimizin ileriki beslenme düzeyini bile etkileyecek katkı maddeli ürünlerden kaçınmamız gerekir. Bu katkı maddeli ürünlerden en önemlisi ise hazır bebe bisküvileri. Neden hazır bebe bisküvisi kullanmamanız gerektiğini bu içeriğimizde bulabilirsiniz.


1- Trans Yağ İçeriyorlar

Her karşımıza çıkan gıdaya "Kanserojen" tanımı kullanmak evet çok itici ancak trans yağlar kanserojen maddelerin başında yer alıyor maalesef. "Trans yağ yoktur" yazıp, arkada trans yağ miktarı şu şu kadardır diye belirten marka en sık tüketilen bebe bisküvisi markasıdır, bilginize... Daha bebeklikten trans yağ tüketimine başlayan bireyler, ileride kalp damar sağlığı için de ciddi olumsuz bir birikim yapmış oluyor.


2- Şeker İçeriyorlar

Neredeyse bütün hazır bebe bisküvileri (Organik de olsa) ŞEKERLİDİR! Üstelik çoğu firma mısır şurubundan elde edilen fruktozu kullanır şeker olarak. Bu da doymayan bireyler oluşturur. (Bu arada fruktoz şurubunun Amerika'da ve Avrupa'da %2 ile %8 oranında kullanım sınırı varken Türkiye'de bu oran maalesef %15) Furuktoz şurubu, vücuda alındığı andan itibaren kandaki şeker oranını alt üst eder, hormonal sistemin bozulmasında etkilidir. Şeker hastalığının oluşmasına zemin hazırlar.


3- Akrilamid

Fabrikasyon sistemiyle üretilen bisküviler çok yüksek sıcaklıklarda fırınlanıyor ve bu da yağlardan "Akrilamid" denen bir madde salınımına neden oluyor. Ki maalesef bu madde de zamanla vücutta birikerek kanserojen etki yaratabilmekte. Akrilamid, pişme işlemi sırasında hazır bebe bisküvisinde bulunan şeker ve nişastanın, bir protein yapıtaşı olan "Asparajin" ile kimyasal tepkimeye girmesiyle açığa çıkar.


4- Kimyasal Maddeler

Peketli hazır gıdadan bahsediyorsak, raf ömrünü uzatmak için kabartıcılar, koruyucular, aroma vericiler vs. kategorileri altında aklımızın almayacağı kadar kimyasal maddeden de bahsediyor olmamız lazım. Bu maddeleri küçücük bir bedene hapsetmek haksızlık olur.

Bebe bisküvinizi kendiniz yapabilirsiniz. Üşeniyor ya da vaktiniz yoksa Aşçı Anne Bebe Bisküvisi (6+ Ay) imdadınıza yetişir.


"Yapıyorum, sert oluyor, hazır bisküviler gibi sütte dağılmıyor" diyen Aşçı Anne'lerim! Şunu söyleyeyim; sizler sağlık malzeme kullanıp, ürünü güzelleştirmek için kimyasallar katmadığınız için bisküvileriniz hazırları gibi albenili olmadı. Bu ev yapımı/katkısız bisküviden vazgeçme sebebiniz olmasın lütfen. Bisküvinin çıtırdaması ve sütte erime performanısını değil, içeriğinin ve pişirme şartlarının sağlıklı olup olmadığını gözetmeliyim diye düşünüyorum.


Ev yapımı bebe bisküvisi tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.