Devam Sütüyle veya Formül Sütle Yoğurt Mayalama
01.07.2020

Devam Sütüyle veya Formül Sütle Yoğurt Mayalama

İnek sütü alerjili bir bebeğin annesi olarak önce keçi sütüyle yoğurt mayalamayı denemiştim. O da alerji yaptı. Keçi sütü bazlı formül süt ile yoğurt mayalamak geldi aklıma. Mayaladım ve tuttu, üstelik alerji yapmadı bu yoğurt. 

Sizin de bebeğinizde inek sütü alerjisi varsa, daha önceden alerji yapmadığını tespit ettiğiniz bir formül süt ile bu yoğurt tarifimi deneyebilirsiniz.

NOTLAR:

1) Formül sütten yoğurt yapmaya karar verdiyseniz bir tane yoğurt makinesi edinmelisiniz. Yoksa, yoğurt biraz zor tutuyor.

2) Yoğurdun mayalanma işlemi bittikten sonra, yoğurdu buzdolabına koyup 10 saat sonra bebeğinize yediriniz. Yoğurttaki yararlı organizmaların aktif hale gelmesi için bu sürenin geçmesi şart.

3) Bazı süte alerjik bebeklere, süt alerjik formül sütlerden yoğurt mayalamayı doktorlar uygun görebilir. Maya seçiminde doktorunuza danışınız. Zira her alerjik bebeğin süreci farklı ilerlemektedir. Biz, Barlas'ın alerji sürecinde keçi sütü bazlı formül sütü, normal inek yoğurduyla mayalayarak yaptığımız yoğurdun ilk partisinden maya alarak ikinci partisini yedirmiştik. Siz de lütfen doktorunuza danışarak ilerleyiniz.

 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.