bilgilendirme.jpg (60 KB)

FORMÜL SÜTLE YOĞURT MAYALAMA

29 Haziran 2019
FORMÜL SÜTLE YOĞURT MAYALAMA

Bugün Barlas 6 yaşında olabilir ama o bir süt alerjik bebekti. O dönem nasıl kafayı kırdıysam, süt ürünleri kullanmayan zatı-halimin sütünden bile yoğurt tutturuyordum :)
 

İnek sütü alerjili bir bebeğin annesi olarak önce keçi sütüyle yoğurt mayalamayı denemiştim. Alerji yaptı. Keçi sütü bazlı devam sütüyle yoğurt mayalamak geldi aklıma. Mayaladım ve tuttu, üstelik Barlas'a alerji yapmadı. Ama tabi bir başka süt alerjik bebeğe alerji yapabilir. Bizim orta düzeyli bir alerjiydi ve deneme yanılma lüksümüz vardı. Ciddi boyuttaki süt alerjik bebekler anneleri lütfen doktorunuza danışın.

MALZEMELER:

Her bir kavanoz (en küçük boy) için;

50 cc ılık su

2,5 ölçek keçi sütü bazlı devam sütü (Burada siz bebeğinize uygun olan formül sütü tercih ediniz.)

1 çay kaşığı yoğurt (Alerjisi ileri boyutta olan bebekler için nohuttan maya olabilir. Veya bu tarifi yapıp, çıkan yoğurdu yedirmeden maya olarak kullanabilirsiniz. )

Yoğurt makinesi (Devam sütünden yoğurt yaparken yoğurt makineniz okursa süper olur, yoksa zor tutuyor.) Veya fırında mayalama öneririm.

YAPILIŞI:

Devam sütleri her bir kavanoz için 50 cc ılık su ve 2,5 ölçek mama ile hazırlanır. 2 çay kaşığı yoğurt da bir miktar devam sütüyle özlenir. (Şkl a)

Sütle özlenen yoğurt, eşit miktarda iki kavanoza paylaştırılır.

Kavanozlar ağzı açık bir şekilde yoğurt makinesine yerleştirilir. (Şkl b) Makinenin iç ve dış kapakları kapatılır. (Şkl c)

5 saat makinede mayalanmaya bırakılır. (Şekil d)

5 saat bitiminde yoğurtların kapakları kapatılarak buzdolabına yerleştirilir. 

Buzdolabına koyduktan 10 saat sonra bebeğinize yoğurdunu yedirebilirsiniz. (Yoğurttaki yararlı organizmaların aktif hale gelmesi için bu sürenin geçmesi şart.) Ben bu tarifteki gibi iki günlük yapıyordum yoğutları.

Ben devam sütüyle istediğim kıvamı yakalayana kadar çok uğraştığım için, sizinle her ayrıntıyı paylaşmak istedim❤

Not: Süt alerjili bebek anneleri, siz de bu tarifle bebeklerinize yoğurt deneyebilirsiniz. Ama önce lütfen doktorunuza danışınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.