Çin Takvimi 2021 Cinsiyet Hesaplama Nasıl Olur?
26.04.2021

Çin Takvimi 2021 Cinsiyet Hesaplama Nasıl Olur?

Çin Takvimine Göre Bebeğiniz Kız mı Erkek mi Olacak?

Birçok ebeveyn, bebeklerinin cinsiyetini önceden bilmek ister. Günümüzde birçok annenin başvurduğu Çin takvimi bu konuda doğruluk sağlayabilir mi?

Anne ve babasına neşe ve uykusuz birçok gece getirecek bu küçük insan kim? Kız mı erkek mi olacak? Doktorunuzun yapacağı ultrason taraması bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarana kadar sabretmek  istemeyenlerdenseniz, oldukça yüksek bir tahmin oranına sahip olduğu söylenen Çin gebelik takvimini kullanmak isteyebilirsiniz.

 

Sabırsız Ebeveynler İçin Çin Gebelik Takvimi

Yeni bebeğin cinsiyeti zaten döllenme anında belirlenir, ancak kadın ve erkek embriyoları gebeliğin 7. haftasına kadar aynı şekilde gelişir. Bundan sonra çocuklar testislerini geliştirir ve testosteron üretilir. Kızlarda gelişim biraz sonra, yani gebeliğin 10. haftasından itibaren başlar. Hamileliğin 11. haftasından itibaren hem kızlar hem de erkekler genital organlarını geliştirmeye başlar. Jinekologlar, buradaki eğilimleri zaten tespit edebilmiş olsalar da, hata payı nadiren de olsa yaşanabilmektedir. Gebeliğin 19. ve 22. haftaları arasında yapılan ultrason muayenesi bebeğin cinsiyetini ele verebilir. Bebek doğru pozisyondayda ve her zaman bir bacağını bükmüyorsa ve böylece genital organların görüntüsünü gizlemiyorsa veya hatta ultrasona sırtını dönmüyorsa. O zaman bir sonraki muayeneye kadar sabırlı olmanız gerekebilir.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız, öğrenmek için Çin gebelik takvimini kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu gebe kaldıktan kısa bir süre sonra veya hatta bir hamilelik planlarken yapabilirsiniz.

Kız mı Erkek mi: Çin Takvimi Bunu Tahmin Edebilir mi?

Bazı kaynaklarda Çin takviminin %85 oranında bir doğruluk payı olduğu söyleniyor.

Takvimin oluşturulmasıyla ilgili çeşitli söylentiler var: Biri, Çinli bilim adamı Xià Lì'nin 13. yüzyılın başlarında tasarladığını söylüyor. Diğerleri, hamile kalma takviminin sadece 300 yaşında olduğuna ve bir zamanlar imparatorluk ailesine aile planlaması konusunda yardımcı olmak için geliştirildiğine inanıyor. Erkek yavruların üremesi, hanedanın hayatta kalması için hayati öneme sahipti, bu yüzden başlangıçta katı bir gizliliğe tabi olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte, çeşitli tarihçiler bu teorileri sorguluyor ve hatta Çin'deki sağlık sistemi ile yoğun bir şekilde ilgilenen uzmanlar, hamile kalma takviminin hayal ürünü olduğunu belirtiyor. Siz de bu ilginç yöntemi kullanarak bebeğinizin cinsiyeti tahmin etmek istiyorsanız gelin hesaplama metoduna geçelim.

 

Çin Takvimi Nasıl Çalışır?

Bebeklerin cinsiyetinin hesaplanabildiği bu takvim, birleşik bir güneş ve ay takvimidir. Çocuğun beklenen cinsiyeti, anne adayının yaşına (Gebe kalma anında) ve gebe kaldığı aya göre belirlenir.

İlk adım, annenin ay yaşını hesaplamaktır. Bunun için hamilelik süresine karşılık gelen doğum tarihinize 266 gün eklenir. Bu ay, yaşı daha sonra gebe kaldığı ayla aynı hizaya getirilir.

Örneğin 25 yaşında bir kadın Haziran ayında hamile olduğu müjdesini aldı. Diyelim ki doğum günü Ağustos ayında; buna göre ay yaşını bulmak için doğum gününe 266 gün eklemesi gerekir. Bu örnekte ay yaşı 26'dır. Bebeğin doğum tarihi Mayıs ayındadır - bu nedenle, Mayıs ayında 26 ay yaşında bebeğin hangi cinsiyette olması gerektiğini görmek için Çin takviminin tablosuna bakın – örnekteki bebek bir kız olacak! 

 

     çin takvimi cinsiyet hesaplama 

Çin Takvimi İsabet Oranı

Tekrar tekrar bildirilen yaklaşık yüzde 85'lik iddia edilen doğruluktan şimdi şüphe ediliyor. Michigan Üniversitesi'nden Profesör Eduardo Villamor, 1973 ile 2006 yılları arasında İsveç'te gerçekleşen 2,8 milyondan fazla doğumla ilgili verileri gözden geçirdi.

Villamor, bebeklerin gerçek cinsiyetini Çin takviminin tahminleriyle karşılaştırdı ve sadece yüzde 50 civarında bir isabet oranı buldu. Çalışmasında 2010 yılında Çin gebelik takviminin "Bir bebeğin cinsiyetini belirlemede yazı tura atmaktan daha iyi olmadığını" yazdı.

Ancak farklı görüş ve inanışlar, hiç kimsenin Çin gebelik takvimini denemesini ve daha sonra haklı olup olmadıklarını kontrol etmesini engellememelidir. Bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılan nesilden nesile geçmiş yöntemlerde mutlaka bir gerçeklik payı vardır. Çin takvimine göre bebeğiniz kız mı erkek mi olacak sorusunun yanıtını ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.