BUHARDA PİŞİRME NEDİR ?
10.07.2023

BUHARDA PİŞİRME NEDİR ?

Buharda pişirme, en sağlıklı pişirme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Buharda pişirme; sebze meyvelerde besin değeri, vitamin ve mineral kaybı yaşanmadan pişmeye olanak sağlayan bir pişirme tekniğidir.

BUHARDA PİŞİRME NASIL UYGULANIR?

Buharda pişirme işlemi için buharlı pişiriciye veya buharda pişirme sepetine ihtiyacınız olacaktır. Buharda pişirme sepeti, yer kaplamadığı ve düşük maliyetli olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Tencere içine yerleştirilebilen bir buharda pişirme sepeti bebeğinizin sebzelerini pişirirken işinize yarayacaktır.

*Yıkanmış, küp küp doğranmış sebzeleri buharda pişirme haznesine koyarak 1 çay kaşığı zeytinyağı gezdirin.

*Tencerenin dibine, buharlı pişirme haznesine temas etmeyecek şekilde içme suyu koymalısınız. Tahmini 20 dakika buharda pişmiş leziz ve sağlıklı sebzeler elde edebilirsiniz. Bebeğinizin yeme beceresine ve damak zevkine göre leziz püreler hazırlayabilirsiniz.

*Buharda pişirme işlemi tamamlanınca 2-3 çorba kaşığı ılık su ilavesiyle bebeğinizin yeme beceresine göre çatalla ezerek veya karıştırıcıdan geçirerek bebeğinize sunabilirsiniz.

*Pirinçli tariflerde buharlı pişirici kullanacaksanız, pirinci önceden yarım pişirin. Yarı pişmiş pirinci, çiğ sebzelerle buharda pişirme sepetine alın. Tahmini 20 dakikada pirinç ve sebzeler tam pişmiş olacaktır.

BUHARDA PİŞİRMEYE ALTERNATİF YÖNTEM

Toplum olarak, buharda pişirmeye alışkın olmadığımızdan, bebeğiniz ek gida dönemine geldiğinde buharda pişirme tekniğini günlük mutfak rutininizde uygulayamayabilirsiniz. İşte bu noktada; benim de sıklıkla kullandığım yöntemden bahsedeceğim. Yeteri miktarda su ile kısık ateşte çelik tencerede kapağı kapalı bir şekilde pişirme yaparak, yiyecekleri buharda pişirmiş gibi vitamin kaybını minimum seviyede tutarak bebeğinize sunabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.