BLW Hakkındaki Düşüncelerim
22.06.2023

BLW Hakkındaki Düşüncelerim

Hiçbir zaman bir BLW (Baby Led Weaning) annesi hem olmadım- hem olamadım. Nedeni nedir tam olarak bilmiyorum. Özensizce hazırlandığı için mi bana ilk etapta soğuk geldi; haşlanmış sebzeyi önüne koyduğum bebeğimin, onu yemeyerek aç kalışını seyredemeyişimden mi; Barlas'ın yemek seçme huyundan mı; yoksa yöntemi denerken yeteri kadar kararlı olamadığımdan mıdır bilmiyorum.

 

Ben BLW'ci olamadım. Olmayı-olabilmeyi ister miydim? "Tabii ki!" Hem hazırlaması kolay, hem sağlıklı,  hem yedirme derdi yok, hem de bebeğiniz kendi başına yemek yiyerek birçok yetenek kazanıp özgüvenini geliştiriyor. Benim gibi, BLW usulüne göre hazırlanmış yemekleri önüne koyunca bekle Allah bekle yemeyen bebeğiniz varsa ve onun aç kaldığını düşünüp ağzına iki lokma bir şeyler tepesiniz geliyorsa; üzülmeyin yalnız değilsiniz :) Kısmet ikinciye bakalım. (Yıllar sonra gelen Edit: İkincide de kısmet olmadı.) Onda daha kararlı olup deneyeceğim mutlaka ama en geç üçüncü BLW denememde pes edip iki-üç kaşık püre tıkıştırırım ben biliyorum kendimi :)

 

BLW'ci olmayan annelere bir  tavsiyem ve hatırlatmam olacak; bebeğinizin kendi kendine yemek yemeye başlama sürecini çok uzatmayın, en geç 2 yaşında kararlılıkla, tamamen kendi kendine yemek yemesini sağlayın. İki yaşına gelene kadar da zaman zaman, parmak besinlerle kendi kendine yemek yemesini destekleyin. Barlas burada tam iki yaşında ve yemesi en zor olan çorbayı bile isteyince gayet içmeyi beceriyordu. Hala (yaş oldu 2,5) zaman zaman iştahsızken son lokmalarını ben yediriyor olsam da (durduramadığım bir iç güdü bendeki), bence yapmamak lazım... Bu özgüvenlerinin gelişimi ve bireyselleşmenin bir başlangıcı olduğu için son derece önemli diye düşünüyorum... 

 

Parmak besin demişken şu tariflere de göz atabilirsiniz.

  

Muzlu Yulaflı Bebe Bisküvisi Tarifi İçin Tıklayınız.     

 

Muzlu Tam Tahıllı Bebe Bisküvisi tarifi içinburaya tıklayınız.

 

Muzlu Yulaflı Bebe Bisküvisi Tarifi için buraya tıklayınız.

 

Aşçı Anne Bebe Bisküvisi satın almak için buraya tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.