Bebeklerde İsilik
31.07.2023

Bebeklerde İsilik

İsilik özellikle yaz dönemlerinde çok sık gördüğümüz bir durumdur.

İsilik nedeni bebeklerin ter bezlerinin kanallarının tıkanmasından dolayı oluşur. Yani bebek terlediği zaman deri teri kanallardan dışarı akmamasından dolayı oluşur. Bebek ter bezleri tıkandığı zaman vücudunda kırmızımsı, üzerleri hafif kabarık, nokta nokta olarak izleri görürüz. Bazı üzeri kırmızı olabilir, bazen beyazımsı da olabilir.

İsilik en çok bebeğin en fazla terlediği bölgeler boyun kısmını yüz kısmı koltukaltı kasık bölgesi gibi yerlerde olabilir. Bazen bütün vücudunda da isilik görebiliriz. İsilik bebeklerde ağrı yapmaz ancak biraz kaşıntı yapabilir. Onları rahatsız edebilir. İsilik oldukları zaman tırnaklarının olmasını istemyin çünkü kaşıdığı zaman cildini daha da tahriş edebilir. Bundan dolayı tırnaklarının kesilmesi önemli olabilir. Bebeklerin isilikleri oluşmaması için bulunduğu ortamın ısısını düşürmeye çalışmamız gerekiyor. Eğer klima imkanımız varsa klima direkt kendine gelmeden odanın ısısını düşürecek şekilde ayarlayabiliriz lütfen klimanın temizliğinden ve bakımlarının yapıldığından emin olalım.

Çok fazla kalın kıyafetler onun daha çok terlemesine neden olur bu da isilin artmasına neden olabilir. Kıyafetlerini olabildiğince azaltmalıyız.

Odasını serin tutmaya çalışmalıyız. Bir vantilatör çalıştırabiliriz fan çalıştırabilir odasında buda odanın biraz serinlemesine  yardımcı olabilir.

Geceleri çok sıcak olursa kıyafetlerini azaltmalıyız oda sıcaklığını yine düşürmeye çalışmanız bu konu da önemli. İsilik tedavisi şöyle yaklaşabiliriz isilik çok aşırı yoğun değilse çok fazla rahatsız etmiyorsa isilik oluşmasını önlemek için önerdiğimiz odasının ısısını düşürmek kıyafeti sayısını azaltmak ve sık sık banyo yaptırmak bu isiliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Ancak çok yoğun isilikte bazen çok fazla rahatsızlık verilir. Bu dönemlerde doktorunuzla görüşerek isili azaltmak için bazı kremler önerebilir. İsilik sadece yazın olmaz bazen kış dönemlerinde de evin ortamını ısıttığımız zaman ya da bebeği çok fazla kat kat giydirdiğimiz zamanlarda isilik görebiliriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.