Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz ?
22.06.2023

Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz ?

Hiçbir ek gıdanın, hiçbir mamanın yerini dolduramayacağı, her damlası şifa olan, yaradan mucizesi…

Anne sütü…

Ek gıda sürecine henüz geçmemiş değerli AşçıAnne adayları ve hala bebeğini emzirmeye devam eden Sevgili AşçıAnne’ler! Sevgili Hassas Anne Ece Kumkale’nin mutlaka işinize yarayacağına inandığım, faydalı bir makalesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mutlaka okunmalı…

Sevgilerimle…

 

Yeni annelerin en büyük derdi budur. Benim de 3 çocuğumu büyütürken en hassas olduğum konulardan biridir anne sütü.

Ne yapsam da daha çok anne sütüm olsa?

İşte bebeklerimin ilk yılında aklımda devamlı bu soru vardı. Oğlum Alper zamanında doğmuştu ve doğduğu günden başlayarak çok güzel emdi. Çok şükür hiç sorun yaşamadık ama o da çok süt isteyen ve çok hızlı büyüyen bir bebekti. Devamlı emerdi ama güzel doyduğu için daha 2,5 aylıkken gece kalkmadan 12 saat uyumaya başlamıştı. Zaten aklınızda olsun gündüz karnı çok iyi doyan bebekler gece de daha iyi uyurlar. Kızlarım ikiz oldukları için ve benim rahim yetmezliği problemim nedeniyle 33 haftalık yani prematüre doğdular ve emme refleksi 34 haftalıkken geliştiği için hiç ememediler. Tabii ki "neyse ememiyorsunuz hadi bakalım alın mamaları!” demedim. Her Hassas Anne gibi başladım sütlerimi gündüz 3 saatte bir gece 4 saatte bir sağmaya ve günde 7 kere sağarak ilk 4,5 ay sadece anne sütüyle besledim ikiz kızlarımı. Hatta ilk 3 ay hem ikisini de anne sütüyle besledim hem de hergün 300 gr anne sütü arttırıp buzluğa attım. Buzluğu ağzına kadar anne sütüyle dolduran bu sütler sütümün azaldığı zamanlarda can kurtarıcı oldu. Sadece anne sütü aldıkları 4,5 aydan sonra da günde sadece 1 öğün mama aldılar 6 aya kadar. 13 aya kadar da günde yaklaşık 1,5-2 kilo süt sağdım ve onlara içirdim.

Günde 2 kilo süt sağacak ve ikiz bebekleri bile 4,5 ay sadece anne sütüyle besleyecek kadar sütü nasıl ürettim?

  • Günde 4 litre su içtim
  • Aldığım kalori miktarını azaltmadım yani diyet yapmadım.
  • Sabah 3 Öğle 3 Akşam 4 olarak günde 10 adet BİRA MAYASI TABLETİ aldım. Bunlar alkolsüz ve hem anneye hem süte çok faydalı. GNC dükkanlarından veya aktarlardan bulabilirsiniz. B vitamini deposudur. (doktorunuza danışıp öyle kullanın)
  • bol bol bulgur, balık ve yeşillik yedim.
  • tatlı yemenin bir faydası yok, sadece kilo yapar
  • Mutlaka 3 saatte bir göğsünüzün boşalması lazım; ya bebeğiniz emecek ya da sağacaksınız. Boşaldıkça süt yapımı artar.
  • Bebeğiniz kuvvetli ve tam ememiyorsa çift başlıklı ve elektrikli bir pompa edinin ve 3 saatte bir sağın.
  • Moraliniz yüksek olsun. Ağlamak ve üzüntü sütü azaltır.

Bütün annelere bol sütler diliyorum. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bebeğiniz mutlu olur, daha iyi uyur ve daha güzel büyür. Gazı ve ishali daha az olur. Yapılan araştırmalara göre anne sütü alan bebeklerin IQsü bile daha fazla oluyormuş.

Şunu da unutmamak gerekiyor. Herkesin bedeni farklıdır. Bu tavsiyelerin hepsini yapsanız da sütünüz az olabilir bebeğinize yetmeyebilir. Ben genetiğin de çok önemli olduğuna inanıyorum. Önemli olan elinizden geleni yapmanız. Gerisini düşünmeyin. Kendinizi bu konuda üzerseniz sütünüz daha da azalabilir. Anneliğinizi bununla değerlendirmeyin. Hiç süt veremeseniz de dünyanın en iyi annesi olabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en iyi annesi olmanıza da gerek yok. Yine elinizden gelenin en iyisini yapmış olmanız yeterli.

 

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

 

Hassas Anne’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.