Balkabağının bir meyve olduğunu biliyor muydunuz?

Balkabağının bir meyve olduğunu biliyor muydunuz?

Balkabağı birçok beslenme bileşenleri ile doludur. Bunların başında A vitamini ve beta karoten gelir. Beta Karoten yenip ve sindirildiğinde, insan vücudunda A vitamini haline dönüşür. Beta karoten kanser riskinin yanı sıra kalp hastalığı riskini de azaltır. Aynı zamanda yaşlanma ile mücadele eder. Balkabağı ayrıca potasyum, protein, ve demir iyi kaynağıdır. Balkabağı harika bir lifli gıda, yağ oranı düşük ama kalorisi yüksek bir besindir.

 

BALKABAĞI: (bir fincan – pişmiş)

VİTAMİNLER:

A vitamini – 12.230 IU

Vitamin C – 11.5 mg

K vitamini – 2.0

Folat (hamilelik sırasında önemli) – 22 mcg

Niasin – 1.01 mg

MİNERALLER:

Potasyum – 364 mg

Fosfor – 74 mg

Magnezyum – 22 mg

Kalsiyum – 37 mg

Sodyum – 2 mg

Demir – 1.40 mg

Ayrıca bir miktar çinko, manganez ve bakır içerir.

Bebeğiniz ne zaman balkabağı kullanıralarak yapılan tarifleri yiyebilir ?

Bebekler ilk 6 aydan sonra Balkabağı yemeye başlayabilir. Püre şeklinde , yoğurt ve hatta tavuk gibi etlerle kullanılabilir. Yapılan yemeğe biraz tarçın katarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

balkabagi-2Balkabağı seçimi

Balkabağı “kirli” gıdaların biri değildir- organik satın alma kişisel bir seçimdir.

Küçük ve tam olgunlaşmamış balkabağı arayın. Bu küçük kabaklarda ilave besin değeri yüksek ve büyük çoğuluğu daha az kılçıklıdır.

Kabak buzdolabında 1 hafta ve dondurucuya 3 aya kadar kapalı bir plastik kap içinde depolanabilir. Hava kabarcıkları nedeniyle eritildiğinde Kabak ayrılmış bir görünüme sahip olabilir. Bu kabak kalitesini veya performansını etkilemez.

Balkabağını nasıl tüketmeliyiz?

Balkabağı haşlanmış veya fırında pişirilmiş olarak kullanılabilir. Balkabağının gereğinden fazla süre pişirilmesi durumunda besin değerlerinde azalma olacağını ise unutmayın. Yumuşayana kadar haşlamanız yeterli.

Balkabağını hemen pişirdikten sonra

hemen kullanmayacaksanız püre veya parçalar halinde dondurucuda saklayabilirsiniz. Balkabağı kışın, gerek besin değeri gerek dokusu gerek lezzeti ile mutlaka  bebeklerinizin menüsünde olması gereken meyvelerdendir.

 

, ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın