BEBEK USULÜ AKITMA (+12 AY)

Bebeğime kahvaltı alternatifi olsun diye bugün akıtma yapmak istedim. Şöyle mayalı mayalı koksun, yumuşacık olsun istedim. Mayalı akıtma göz göz olup harika kabarır, bunun için kuru mayayı ılık suda 15 dakika bekletmek gerekir 1 çay kaşığı kadar şekerle. Ben bebeğime yaptığım için şeker koymadım ama dikkatsizlikten ılık su yerine kaynar su koymuşum, dolayısıyla maya öldü, akıtmam yeteri kadar kabarmayınca fark ettim. Siz mutlaka yarım çay bardağı ılık su ile mayayı çözüp 15 dakika beklettikten sonra hamur karışımına alın.

Bebeklere akıtma tarifimde süt yerine yoğurt kullanmamın iki sebebi var. Birincisi; yoğurt akıtmaya yumuşacık bir doku kazandırıyor, bebeklerin çiğneme ve yutmasını kolaylaştırıyor, ikincisi biliyorsunuz bebeklerde inek sütü kullanımı konusunda uzmanlar uyarıyor. İnek sütü 1 yaş öncesi zaten yasak, bir yaş sonrası da mutlaka doktorunuzun önerdiği sınırlı bir miktarda tüketilmeli.

Ölçü kapları farklılıklarından dolayı bazen bu tarz hamurlar ya çok cıvık ya çok katı kalabilir. Hamuru en zon hazırladığınızda kepçeyle alıp akıtırken rahatça akmalı, kalın bir ayran kıvamında sıvı bir hamur olmalı.

Bebeklere akıtma yaparken besleyiciliğini arttırmak için buğday ruşeymi kullandım. En az işlenmiş un olan tam buğday ununu tercih ettim. Tadı biz yetişkinlere bile uygun, siz de deneyebilirsiniz AşçıAnne’ler!

Diğer bebek kahvaltı önerilerim için; buraya tıklayabilirsiniz.

Tarif Derecesi

  • (2.7 /5)
  • (3 Değerlendirme)

İlgili Olabilecek Tarifler