Soframızda Besleyici Tarhana

Orta Asya’dan günümüze gelen şifa kaynağı, mutfak kültürümüzün simgesi ” Tarhana ”. Kışlık hazırlıklar içinde belkide en baş tacı olanıdır . Besleyici ve doyurucu özelliği ile mutfağımızda mutlaka bulundurduğumuz bir gıda. Pratik ve çabuk hazırlanmasıda cabası olsa gerek.

Ben Tarhana yapmayı hiç denemedim. Her sene Aile Büyüklerinden gelen tarhana bu sene hamarat bir komşum olan Banu’dan geldi. Koca bir tepsi tarhanayı Duru ve Kaan yesin, büyüsün diye bana geçen gün kızı öykü  ile göndermiş sağolsun. Banu’nun tarhanası biraz zor kurumuş bu sene, bende bir tepsiye serdim, biraz daha kurumasını bekliyorum. Tepsiden gelen mis kokular beni tarhana yazmaya teşvik etti.

Tarhananın içinde neler var ?

Un, yoğurt, domates, tuz, soğan, biber ve baharatlarla elde edilen hamurun kurutulması, öğütülmesi ve elenmesi ile elde ediliyor. Benim çocukluğumda da rahmetli Anneannem yapardı. Günlerce hamur serili kalırdı örtülerde. Evin içi mis gibi kokardı. Kış aylarında severek içerdik. Bende şimdi tabiiki çocuklarıma içiriyorum. Hamurun içindeki yoğurt besleyici özelliğini arttıran en önemli unsur. İştah açıcı olduğu için bebek, çocuk, hasta ve yaşlı beslenmesinde vazgeçilmezler arasında.

Nasıl Pişirilir ?

Su veya süt ile pişirilebilir. Bebek ve çocuklar için pişirilirken süt eklenmesi besleyiciliğini arttırır. Pişirirken içine taze sebzeler ekleyebilirsiniz. Bazıları tarhanayı direk  pişirir fakat ben pişirmeden bir süre önce ıslatıp, erimesini sağlıyorum.

Tarhananın faydaları

* Nemlenmeme özelliği olan tarhana 1-2 yıl serin ve kuru bir yerde muhafaza edilebilir.

* Hazır ve kuru toz halinde olduğu için hazırlaması kolaydır.

* Sindirimi kolay, besleyici ve doyurucu bir gıdadır.

* Hamurun büyük çoğunluğu  yoğurttan oluştuğu için,yoğurt tüketmeyen kişiler için iyi bir alternatiftir. Tahılların fermentasyonu ile oluşan tarhana prebiyotik bir özelliğe sahiptir ve barsak florasını korur.

* Antioksidan özelliği vardır. Kansersavar bir çorbadır. Bilhassa kolon kanserine karşı.

* Enfeksiyonlara karşı korur.

* Vitamin, mineral ve protein deposudur.

* Uzmanlar Bebeklerde tamamlayıcı en iyi ek besinin süt ile yapılan tarhana olduğunu söylüyor.

Not: En iyi tarhana tarifleri için Aile büyüklerine başvurabilirsiniz. En mükemmel tarhana Anneanne ve Babaanne yapımıdır.

 

Bu yazı www.prematureanneleri.com sitesinden alınmıştır. Diğer yazı ve tarifler için ziyaret etmenizi öneririm.

 

Kapak fotoğrafı www.devri-alem.com sitesinden alınmıştır.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın