Pekmez Uyarısı

Pekmez…

Binbir derde deva şifalı yiyecek… Sütün tam üç katı kalsiyum değerine sahip…

Bebeklerimizin zeka ve beyin gelişimlerini destekleyen, kan yapan, iştah açan, hastalıklardan koruyan, yüksek demir içeren şifa kaynağı… Bu kadar faydanın içinde tadı da güzel olunca biz annelerin vazgeçilmezi oluyor. Yiyecekleri tatlandırmak ve ırkımızın bebeklerinin yatkın olduğu demir eksikliğine şifa olması için sürekli kullanıyoruz.

Peki hangi şartlarda kullanılmaması gerektiğini biliyor muyuz?

  • Pekmezin yüksek ısılarda zararlı maddeler açığa çıkardığı kanıtlanmış bir gerçek malesef…  HMF (hidroksimetilfurfural) kanserojen ve genleri bozma özelliğe sahip bir madde. HMF sadece pekmez değil, üretimi doğru yapılmayan, bal, reçel olarak da karşımıza çıkabilmekte. Tüm bu bilgiler ışığında biz anneler nelere dikkat etmeliyiz ve pekmezi ne şartlarda yavrularımıza yedirmeliyiz bunları konuşalım şimdi de…
  • Pekmez alırken yüksek ısılarda değil, düşük ısıda ve uzun sürede pişirilmiş olması gerekiyor. Bu nedenle bilinçsizce köylerde yapılan ve organik denen pekmezden ziyade bilinen bir marka pekmez tüketmek en mantıklısı. Güvenilir marka pekmezlerin arkasında ,70°C’yi geçmeden üretilmiştir diye yazar zaten.
  • Pekmezi saklarken gün ışığından koruyun ve paket açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Eğer dondurduysanız, çözerken ,70°C’yi geçmeyecek şekilde benmari usulü ısıtabilirsiniz.
  • En çok yapılan hataya gelelim. “Pekmezi pişmek üzere hazırlanmış olan bir karışıma koymak” . Bebeğe kek yaparken, şeker yasaksa pekmez koyarız mantığı çok yanlış. Şifalı yiyecek kanserojen deposuna dönüşüyor, aman diyorum!
Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın