HAZIR BEBE BİSKÜVİSİNE HAYIR!

image

Neden hazır bebe bisküvisi tüketilmemeli?

1) Kesinlikle trans yağ içeriyorlar. Her karşımıza çıkan şeye kanserojen tanımı kullanmak evet çok itici, ama trans yağlar kanserojen maddelerin başında yer alıyor maalesef. Trans yağ yoktur yazıp, arkada trans yağ miktarı şu şu kadardır diye belirten marka en sık tüketilen bebe bisküvisi markasıdır, bilginize. Daha bebeklikten trans yap tüketimine başlayan bireyler, ileride kalp damar sağlığı için de ciddi olumsuz bir birikim yapmış oluyor.

2) Neredeyse bütün hazır bebe bisküvileri organik de olsa şekerlidir, üstelik çoğu firma mısır şurubundan elde edilen fruktozu kullanır şeker olarak. Bu da doymayan bireyler oluşturuyor. (Bu arada fruktoz şurubunun Amerika’da ve Avrupa’da %2 ila %8 oranında kullanım sınırı varken Türkiye’de bu oran maalesef %15.)

3) Fabrikasyon sistemiyle üretilen bisküviler çok yüksek sıcaklıklarda fırınlanıyor ve bu da yağlardan “AKRİLAMİD” denen bir madde salınımına neden oluyor, ki maalesef bu madde de kanserojen.

4) Paketli hazır gıdadan bahsediyorsak, raf ömrünü uzatmak için, homojen bir yapı sağlamak için, ürüne güzel bir görünüm kazandırmak için; kabartıcılar, koruyucular, aroma vericiler vs. kategorileri altında aklımızın almayacağı kadar kimyasal maddeden de bahsediyor olmamız lazım. Bu maddeleri küçücük bir bedene hapsetmek haksızlık olur.

Bebe bisküvinizi kendiniz yapabilirsiniz, üşeniyor veya vaktiniz yoksa bebe bisküvisi yedirmek zorunda değilsiniz. “Yapıyorum sert oluyor, hazır bisküviler gibi sütte dağılmıyor” diyenlere de şunu söyleyeyim, beyaz un kullanıp basın nişastayı margarini, koyun pudra şekerini, sürün üzerine sodyum hidroksit-kostiği, bakın nasıl ağızda dağılıyor ve çıtırdıyor bisküvi. Yani sizler sağlıklı malzeme kullanıp, ürünü güzelleştirmek için kimyasallar katmadığınız için bisküvileriniz hazırları gibi albenili olmadı. Bu ev yapımı bisküviden vazgeçme sebebiniz olmasın lütfen. Bisküvinin çıtırdaması ve sütte erime performansını değil, içeriğinin ve pişirme şartlarının sağlıklı olup olmadığını gözetmeliyiz diye düşünüyorum. Sert bisküvide çözüm kolay, hamura meyve püresi ilave edersin, az pişirirsin, çok mu sert oldu; çatalla ezmezsin de blendırlayıp kullanırsın. Emin olun bu zahmet, bebeklerimizin sağlığına değer.

, , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın