Et ve kemik suları besleyici midir?

Yıllar yılı toplum beslenmesinde değişmeyen değerlerimizden biridir et suyuna, kemik suyuna çorbalar, pilavlar ve yemekler yapmak. Kimimiz et ve kemik suyunun besleyici değeri olduğunu düşünürüz, kimimizde sadece yemeklerimize sadece lezzet katsın diye kullanırız. Peki toplumumuzda inanıldığı gibi kemik, ilik ve et suları gerçekten faydalı mıdır, hangi bileşenleri içerir, çocuklarımıza bebeklerimize tükettirmenin artısı var mıdır?

Esasında, kemik suyu sanıldığı üzere besleyici değeri olan bir besin değildir. ama her nedense iştahsız, zayıf çocuklara, hastalara, ek gıdalara başlamış bebeklere annelerimiz kemik ve et suyu tükettirmeyi adet edinmiştir.

Kemik tek başına yapısındaki kalsiyum, magnezyum, fosfor ile tam bir mineral deposudur, et ise birinci derece protein kaynağıdır ve vücudumuzun enerji,vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Fakat, haşlama yaparken etteki ve kemikteki bu besin öğeleri suyuna geçmez. Suya geçen şey, et ve kemik iliğindeki yağından başka bir şey değildir. Bu nedenle de et ve kemik sularının tek anlamı lezzetli oluşudur.

Fakat etin kemiğin haşlama suyunun besin değerini arttırmanın bir yolu var. O da ne kadar etkili olur tartışılır. Kemiğin haşlama suyuna elma veya üzüm sirkesi damlatarak bunu yapabilirsiniz. Şöyle ki: Sirkedeki asetik asit, kemikteki kalsiyum ile tepkimeye girerek kalsiyumun suya geçişini sağlar.

Asetik asit ve kalsiyumun tepkimesi;

Asetik Asit + Kalsiyum ——-> Kalsiyum asetat + Hidrojen
2CH3COOH+ Ca ——-> (CH3COO)2Ca+ H

Bu şekilde kemik suyu kalsiyum ihtiyacının bir miktarını karşılamış olur. Ama küçük bir miktarını. Fakat hiç bir zaman çocuklarda tek başına günlük ihtiyacı karşılamaz.

Sirkeyle kaynatılan kemik suyunun sadece kalsiyum gereksinimine katkıda bulunduğu ise unutulmamalı, günlük yeterli vitamin ve mineral dengesinin sağlanması içinse mutlaka sebze, meyve, et , ekmek, süt-yoğurt grubundan gerekli miktarlarda tüketilmelidir.

Peki kemik suyunun dışında kemik iliğini çorbaya eklemek veya kemik iliğini direk olarak tüketmek doğru mudur?

İki tür ilik var. Kırmızı ilik ve sarı ilik. Kırmızı kemik iliği, besleyici değeri çok daha yüksek, proteince zengindir. Kemik yaşlandıkça ise kırmızı kemik iliği yağ deposu sarı iliğe dönüşür. Bizim de kullandığımız ilikler genelde sarı ilik oluyor. Yani ek gıdaya geçen bebeklerde ve çocuklarda; çorbalarına, yemeklerine kemik iliği kullanmak yerine kıyma kullanmak daha doğru ve yararlı bir tercihtir.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın