Ek Gıdaya Geçişte Yapılan 9 Yanlış !!!

EK GIDAYA GEÇİŞTE YAPILAN 9 YANLIŞ

Ek gıdaya geçiş sürecinde, bebeğin yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının temelleri atılır.  Doğru zannettiğimiz birçok yanlış var bu döneme dair.

Doğumdan bu yana anne-bebek sağlığına dair hiç bitmek bilmeyen doğru yanlış tavsiyeler silsilesi içinde kafası karışan anne, çocuk doktoruna sığınır. Çocuk doktoru onu ek gıda konusunda bilgilendirmek şöyle dursun, hazır mama broşürünü eline tutuşturup gönderir.

Ek gıdaya geçiş döneminde yapılan yanlışlarda doktorların da hatırı sayılır boyutta katkısı var kesinlikle… Birbirinden tamamen farklı konuşanlar mı dersin, blendıra yasak koyup kavanoz maması önerenler mi dersin (Sanki fabrikada cam rendelerde rendelenip, tülbentlerden geçiriliyor), bebeğe 4. aydan itibaren hiçbir gerekçe yokken ek gıdayı serbest bırakanlar mı dersin…

Ben bu yazımda sizlere; ek gıdaya geçişte en sık yapılan yanlışları; okuduklarımı, araştırdıklarımı, tecrübelerimi, annelik içgüdülerimle harmanlayarak aktarmaya çalışacağım. Eminim ki siz AşçıAnne’lere faydası dokunacaktır.

YANLIŞ 1) Ek Gıdaya Erken Başlamak: Bana gelen her soruda ve her fırsatta da belirttiğim gibi, tek başına anne sütü, (yoksa veya yetersizse formül süt), bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini  karşılar. Ek gıdaya erken başlamak, bebeğin henüz gelişmemiş sindirim sisteminde çok şey beklemek anlamına geliyor. Bebek “ek gıda”ya başlasa bile, yediklerinden fayda sağlayamayacağı gibi, bir de boşu boşuna sindirim sistemi sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Ek gıdaya geçişte yapılan yanlışlardan biri de ek gıdaya 4-6 ay arası başlamak. Mayıs 2001’de yapılan ve dünyadaki tüm ülkelerin katılımıyla düzenlenen 54. Dünya Sağlık Toplantısında ek gıdaya 6.ayda başlanması kararı alınmıştır.

Not: Bebeğiniz altıncı ayını doldurmuş olsa bile, başını henüz dik tutamıyor, diliyle geri itme refleksi hala devam ediyor ve henüz dik oturamıyorsa ek gıdaya geçişi erteleyebilir ve bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

YANLIŞ 2) “Benim oğlum brokoliyi hiç sevmedi” gibi cümleler kurmak: Bebekler genelde kendilerine ilk kez sunulan bir besini yemeyi reddedebilirler. Damak tadı konusunda bebeklerin aşırı muhafazakar bir zihniyette olduğunu asla unutmayın. İlk sunumlarda bebeğin bir yiyeceği yememesi, o besinin sevilmediği/sevilmeyeceği anlamına gelmez. O nedenle “Benim bebeğim brokoli sevmiyor” şeklindeki cümleleri içinizden bile kurmayın. Bu durumda bebeğinizin yemeyi reddettiği şeyi, hiç ısrar etmeden birkaç gün sonra tekrar deneyin. Farklı tabak, farklı besin kombinasyonları (yanına yoğurt, baharat çeşitlerini kullanmak),  farklı dokular (püre yerine çorba gibi, kıyma yerine kuşbaşı kavurma gibi) ile denerseniz başarınız artar. Yine reddederse bu sefer bir, bazen birkaç hafta sonra deneyin. Sevmediği gıdayı sonraki dönemlerde tekrar sunun. Ve o sevmediği besin her neyse, o besin ailenizde tüketiliyor mu onu bir sorgulayın. Sebze yenmeyen evlerde bebeklerin sebze sevmemesi çok normal, hatta sevmesi anormal olur. Zira bebekler neyi görürse kaydediyorlar. Sizin bu süreçte yapmanız gereken, ısrarcı olmadan ve bıkmadan, kararlılıkla bebeğinize sağlıklı yemekler yapıp özenlice sunmak. Yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın, siz bir AşçıAnne’siniz bunu sakın unutmayın 😉

Bazen de bebekler, ek gıdaya geçişte ilk aylarda, refleks olarak dilleriyle kaşığı itebilir. Bu durumda bebeğim şu şu püreyi sevmedi demeyin. Bu tarz bir durumda küçük bir çay kaşığı yardımıyla besini dilinin üstüne koyun. O zaman lokmayı kabul edebilir.

YANLIŞ 3) Paketli Hazır Ek Gıda Vermek: Hazır bebe bisküvileri, binbir çeşidi olan ve harika tatlara sahip kaşık mamalar, kavanoz mamaları…  Bu besinler “Junk Food”dur. Yani abur cubur. Yani bizim için hamburger, cips neyse onlar için de hazır paketli kaşık mamalar ve hazır bebe bisküvileri de o. Asıl benim içimi acıtan, çoğu çocuk doktorlarının bu besinleri kendi ağızlarıyla tavsiye etmesi. Bazı annelerin de kolayına geliyor tabi. Tadı da güzel olduğu için, zira şeker var içinde, bebekler reddetmeden yiyiyor. Hazırlaması da kolay, nasıl olsa doktor da önerdi diye diye abur cuburcu bir nesil yetişiyor. Lütfen bebeklerinizden hazır bebe bisküvilerini uzak tutun. Evde kendiniz tam buğday unundan ve şeker kullanmadan yapın. Ev yapımı bebe bisküvisi tariflerim için;

http://www.ascianne.com/tarif/ev-yapimi-bebe-biskuvisi-6-ay/

http://www.ascianne.com/tarif/muzlu-bebe-buskuvisi-12-ay/

YANLIŞ 4) Bulamaç Yapmak: Genelde kahvaltı öğünü için tercih edilir. Doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Bulamaç yapmak, bebeğin damak zevkinin gelişmesini engeller. Tereyağı, yumurta, peynir ve pekmez gibi alakasız besinleri bir araya getirmek, bebeklerin damak zevkine karşı işlenmiş bir suçtur.

YANLIŞ 5) Blendır kullanmamak için Pütürlü Yiyemeyen Bebeğe Islarla Pütürlü Yemek Sunmak:. Besinler, ek gıdaya geçişte ilk önce  tel süzgeçten veya blendırdan geçirilmelidir. Blendırın besinlerin vitaminini öldürdüğüne dair hiçbir bilimsel makaleyle karşılaşmadım henüz. Bebeğiniz blendırdan sonuna kadar çekilmiş püreleri, konforluca yiyiyorsa, lütfen bunu ondan esirgemeyin, en azından ek gıdaya başladığınız ilk iki ay. Blendırdan geçirilerek çok pürüzsüz hale getirilmiş gıdalar, bebeğin pütürlü gıdalara alışmasını geciktirebiliyor bu doğru. Fakat buradan yola çıkarak, bebeğin çok iyi beslenmesi gereken bir süreçte, pütürlü yiyemeyen veya henüz pütürlüye alışmaya hazır olmayan bebeğe, daha az yiyeceği bir dokuda yemeği sunmam ben şahsen… Sunmadım da… Çünkü bazı çorbaları pütürlü yemedi benim oğlum. Ben de o besin her neyse, ondan mahrum kalmaması için kullandım.

Blendır kullanımındaki tek yanlış, bebeğin her yediğini blendırlamak. Blendırlanmış püre ve çorba dışındaki dokularla da mutlaka tanışması lazım bebeklerimizin.

Ek gıdaya geçiş sürecinde, pütürlü gıdalarla beslenme ağız ve dil kaslarını geliştirerek bebeğin konuşmasına da fayda sağlar. Çünkü beslenme için kullanılan dil, dudak, sert ve yumuşak damak ve çene;  aynı zamanda konuşmamızı sağlayan organlardır. O nedenle blendır kullanan anneler, zamanla yemekleri blendırdan geçirme süresini azaltarak, olabildiğince erken pütürlü gıdaya geçmelidir.

Bu konudaki detaylı yazımı, http://www.ascianne.com/puturlu-mu-putursuz-mu-blendir-mi-tel-suzgec-mi-catalla-ezmek-mi/ buradan okuyabilirsiniz.

YANLIŞ 6) İnek Sütüne 1 Yaş Öncesinde Başlamak: Eskiden anne sütü yoksa veya azsa akla gelen ilk alternatif inek sütüymüş. Sonucu büyük ihtimalle kabız veya ishal olan, alerjiden dolayı egzamalı ve gazlı bir bebek tabi. Sonra sulandırarak verilmeye başlanmış, şimdilerde ise neyseki 1 yaş öncesi inek sütü vermenin zararları artık çoğu anne tarafından biliniyor. Alerji ve her türlü sindirim sistemi sorunlarını tetikliyor, hatta bizzat sebep oluyor.

YANLIŞ 7) Meyve Suları, Yemek Suları ve Et/Kemik Sularına Güvenmek: Meyve suyu, başta C vitamini olmak üzere iyi bir vitamin kaynağıdır. C vitamini, demirin emilimin artırır ki bu bizim için önemli bir nimet. Zira ırkımız bebeklerinde demir eksikliği yaygın. Ama gereğinden fazla miktarda tüketilmesi; bebeğin anne sütü ile dolması gereken midesini başka bir sıvıyla doldurması anlamına gelir. Artı diğer sağlıklı besinlere (meyve suyuna nispeten daha lezzetsiz sebzelere) karşı iştahsızlığa neden olur. Zira her meyve suyunun tadı süperdir ve bu tadı alan bebek başka şeyler yemeyi muhtemelen reddedecektir.

Hiçbir besin değeri olmayan yemek sularına gelince… Bebeğe yemeğin suyu değil, yemeğin kendisinin verilmesi gerekir. Aynı şey et ve kemik suları için de geçerlidir. Et ve kemik suları hakkındaki düşüncelerimi; http://www.ascianne.com/?s=kemik&submit.x=0&submit.y=0 buradan okuyabilirsiniz.

YANLIŞ 8) Ek Gıda Verirken Biberon Kullanmak: Besinler kaşık ile verilmeli; ek gıdalarla beslenme esnasında biberon asla kullanılmamalıdır. Kıvamı koyu besinler, biberon emziğinden emilirken boğulmalara yol açabilir. Aynı zamanda biberon, bebeğin kendisini kaşıkla/çatalla besleme ve sofraya oturmaya başlama sürecini aşırı olumsuz etkiler. Bir de üç yanlışın birleşimi olan kombo bir yanlış var ki…  Malesef bazı anneler, biberona hazır bebe bisküvili sütü koyup veriyor ve bebeklerin o küçük mideleri, fayda sağmayan bir sıvıyla dolmuş oluyor. Hem, o kıvamda sıvıyı biberonla ver, hem çöp gıda olan hazır bebe bisküvisi ile 1 yaş öncesi bebeğe yasak olan inek sütünü karıştır, hem de protein ve vitaminden yoksun bir öğünle bebeği doyur… Bebek tabii ki sebze yemez bu şartlarda…

YANLIŞ 9) (Sözüm ona) Soğanı Pembeleştirmek: Daha doğrusu şuna soğanı kızartmak diyelim. Artık kızartmanın zararlarından haberdar olmayan kimse yoktur diye düşünüyorum. Soğanı hangi yağda olursa olsun pembeleştirmek, soğanı kızartma işlemidir. Soğanlar suda sotelenmelidir. Sıkı takipçilerim bilirler, her soğanlı tarifimde de belirtirim soğanlar su ile sotelenir diye.  Bu işlemi bebeklik dönemi boyunca sürdürmenizi tavsiye ederim.

Biz anneler için, bebeğimizin yediği her lokma bir mutluluk sebebidir. Özenle hazırlanan öğünleri reddeden bebekler karşısında anne son derece üzülür, bebeğinin yeterli besin alıp alamadığını sorgular. Bu noktada şunu unutmamalıyız; çocuk yeterli kilo alıyor, vitamin ve mineral eksikliği yaşamıyorsa, beslenmesi muhtemelen yeterli ve dengelidir diyebiliriz.

Ek gıda süreci, zordur, sabır ister, bilgi ister… Tüm AşçıAnne’lere bol şans dilerim. Sevgilerimle…

, , , ,

  1. haticeesen_@windovslive.com'
    hatice 1 Temmuz 2015 at 22:24 #

    Verdiğiniz bilgiler bana yardımcı oldu. Tesekkur ederim..

Bir Cevap Yazın