Çocuklarda Tatlı Tüketimi

Çocuk doktorları ve beslenme uzmanları, çocuklarımızın günlük diyetlerinde zaman zaman tatlıya izin verilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Burada önemli olan nokta, tatlıyı hangi kaynaktan aldığımızdır. Doğal, sağlıklı, pek çok tatlı ara öğün seçeneğimiz var aslında.
Çocuğunuza (çocuk derken 1,5 yaş ve üstünü kast ediyorum) arada bir tatlı vermenizde bir sakınca yoktur. Bu davranışınız, çocuğa hiç tatlı verilmemesinden daha iyi ve daha normal bir davranış olacaktır. Zira, çocuk tatlıyı hiç yememesi sonucunda, herhangi bir şekilde tatlıyla karşılaşılırsa, tatlıya aşırı düşkünlük geliştirmesi kuvvetle muhtemel. Sizin ara sıra tatlı vermeniz, tatlıya düşkünlük geliştirmek yerine, tatlıyı ölçülü tüketmesi gerektiğini öğretecektir.
Çocuğunuza, “tabağındakileri bitirirsen…” veya “şurada uslu durursan…” gibi cümlelerle başlayıp tatlı verme vaadiyle biten cümleleri eminim çoğumuz kuruyoruz. Buna malesef ben de dahil oluyorum zaman zaman  🙁 Tatlının, normal yemeklere göre ne kadar arzu edilen bir şey olduğunu öğretmekten başka bir şey değil bu davranış. Tatlıyı rüşvet gibi sunarak, aslında tatlının ne kadar albenili bir şey olduğunu adeta vurguluyoruz.

Gel gelelim bu sağlıklı tatlı olarak kast ettiğimiz şeyler neler? İnternette veya beslenme kitaplarında çocuk dostu sağlıklı tatlılara göz atın. Benim web sitemde de tatlılar seçeneğinde de (hatta hiç aramayın buraya tıklayın) işinize yarar tarifler bulabilirsiniz. İçinde meyve, süt ürünleri, tam tahıl gibi malzemeler bulunan tatlılar, çocuğa besleyici gıda sunmanıza destek olacaktır. Dilimlenmiş mevsim meyveleri yanında ev yapımı bir kurabiye veya kek ile bir tabak hazırladığınızda, hem sağlıklı tatlı tüketimi yapacak, hem de tatlıyı sağlıklı besinlerle dengelemeyi öğrenecektir.

Çocuğu, sebze yemeğini bitirmediği taktirde artık tatlı yiyemeyeceği konusunda tehdit etmeyin. Bu cümle, sizin istediğiniz sonucu vermeyeceği gibi, üstüne bir de ters tepecektir. Sebze yemekleri yüzünden tatlı yiyemeyeceğini düşünüp sebzelerden iyice soğuyacaktır.

Porsiyon büyüklüğü de tatlı tüketiminde son derece önemli. Çocuğunuz sizi tatlıyı tepsiden atıştırdığınızı gördüyse, veya bir servis tabağı dolusu tatlıyı siz yerken o da yanınızdaysa, tatlıyı ölçülü yemesi gerektiğini öğrenemez. Porsiyonları ufak ufak hazırlayın ve tüm aile bireylerinin tatlıları bu şekilde küçük porsiyonlarla tüketmesini sağlayın.

Tatlıları çok zararlı gibi lanse etmek de çocukları tatlı düşkünü yapabiliyor. Evet tatlılar dengesiz tüketildiğinde ciddi zararları var. Sizin çocuğunuza öğretmeniz gereken, her besini dengeli miktarda tüketmesi gerektiğidir.

Tatlıları yemeklerden önce atıştırmalık olarak vermeyin, yemekten bir süre sonraya saklayın. Böylece çocuğun yemek isteyeceği tatlı miktarı, belli bir toklukta olduğu için azalacaktır.

Son tavsiye olarak da şunu demeliyim, çocuğunuza iyi örnek olun. Çocuğunuzla birlikte siz de tatlı yeme kurallarını uygulayın. Biz bu davranışların aksini uygularsak, çocuklarımızın doğruyu öğrenme şansları çok düşük.

Bazı sağlıklı çocuk tatlıları alternatifleriyle sizleri başbaşa bırakıp yazımı noktalamak istiyorum.

-Doğranmış muz üzerine bal ve dövülmüş ceviz.

-Ev yapımı bisküvi veya kurabiye üzerine sürülmüş dondurulmuş meyveli yoğurt.

-Meyve parçacıkları serpiştirilmiş sütlaç.

-Karışık ve küp küp dilimlenmiş mevsim meyveleri üzerine eritilmiş damla çikolata gezdirilebilir.

-Bir bardak soğuk sütün yanına kakaolu ev yapımı kek.

-Ev yapımı havuçlu kek üzerine labne peyniri sürerek servis edebilirsiniz.

-Fırınlanmış elma dilimleri üzerine benmari usulü eritilmiş bitter çikolata gezdirebilirsiniz.

, , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın