AşçıAnne’nin Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı

image

 

Bebeklerimizin sağlıklı beslenebilmesi için, yiyecekleri özenle seçiyoruz, doğru metotlarla pişiriyoruz ve sunuyoruz. Besinlerde katkı maddesi, koruyucu vs. olmamasına çok dikkat ediyoruz. Buraya kadar harika. Peki, yemek yaparken, yedirirken kullandığımız malzemeleri deterjandan ne kadar arındırabiliyoruz?

Yapılan bir araştırmaya göre, çeşitli evlerden, yemekhanelerde, restoranlardan toplanan kullanıma hazır temiz tabaklarda  0,199 – 0,663 mg./lt. deterjan saptanmıştır. Yine bu çalışmada % 1`lik deterjanlı su ile yıkanan tabak çanaklardan deterjanı uzaklaştırabilmek için, bahsi geçen tabak çanağın cinsine göre 4-8 lt. su kullanmak gerekir. Bu da bulaşıkların aşağı yukarı 6 defa durulanması gerektiği anlamına gelmektedir. Deterjanla yıkanmış, iyi durulanmamış veya silinmemiş tabak çanaklardan vücudumuza günde ortalama 75 mg. deterjan alınır, bebeklerde ise 250 mg.`a kadar çıkabilir ve  günde 35 mg.`ın üstündeki dozlar insanlar için ciddi zararlar verebilecek güçtedir.

Gelelim benim her gün kullandığım, bu görselde de görülen bulaşık makinesi deterjan tarifime:

          -2 ölçek Limon Tuzu

          -1 ölçek Çamaşır Sodası (Marketlerde var.)

          -1 ölçek Karbonat

Örneğin; ölçeği çay bardağı alın ilk etapta, yarım kilo ile bir kilo arası miktarda bir deterjan elde etmiş olacaksınız. Her yıkama için kullanılması gereken deterjan miktarı 1 yemek kaşığıdır. Ne kadar güzel temizlediğini, ne kadar ucuza mal edildiğini ve ne kadar sağlıklı bir iş yaptığınızı gördükçe bu formülden vazgeçemeyeceksiniz.

Makine içi esans için de limon kabuklarını kullanıyorum. Salatalar için göbekten kesip suyunu sıktığımız limonları asla atmıyoruz. Sıkılmış limonun liflerini çıkarabildiğiniz kadar çıkarın, çay kaşığından yardım alabilirsiniz. Ve bardakları koyduğunuz bölüme takıyouz, birkaç parçasını görselde de gördüğünüz gibi. Bu limon kabuklarını yaklaşık 10 günde 1 değiştirebilirsiniz.

Çamaşır suyu niyetine de, makineyi çalıştırmadan evvel, beyaz sirke veya elma sirkesi sıkabilirsiniz.

Bu sağlıklı ve tarassuflu işe bir an önce başlayın ve kimyasallardan olabildiğince uzak durun.

Sevgilerimle…

, , , ,

 1. nalancetin44@mynet.com'
  Nalan 17 Haziran 2015 at 08:49 #

  Merhabalar,
  Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı çok ilgimi çekti. Piyasadaki deterjanlardan için hiç rahat değil. Yapmak için malzemeleri aldım fakat iki türlü çamaşır sodası var. Toz olanı mı yoksa taneli olanı mı alacağız? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Aşçı Anne 17 Haziran 2015 at 13:49 #

   Toz olanları tercih etmeniz hızlı çözünme açısından iyi olacaktır. Mutlaka deneyin, sonuca bayılacaksınız. Sevgiler

   • musohamza@gmail.com'
    fatma 1 Aralık 2015 at 14:20 #

    Gercekten temizliginden memnun musunuz ?

  • Aşçı Anne 2 Ağustos 2017 at 16:31 #

   Merhabalar, toz olanı alabilirsiniz, granülü hiç denemedim.

 2. GuNsEli 2 Temmuz 2015 at 23:24 #

  Bu reçeteyi hemen denemek için malzeme aldım, sizinkine ilave olarak yarım ölçek boraksta ilave etmiştim, çünkü sularımız aşırı kireçli, tabaklar iyi ama bardaklar fazla bulanık ve lekeli çıktı. Belkide makinamı temizlemem lazım? Parlatıcı gözüne sirke koymuştum üstelik… Siz bardaklarda nasıl sonuç alıyorsunuz?

 3. bahar.turkmen@hotmail.com'
  Bahar 12 Temmuz 2015 at 02:31 #

  Çok teşekkürler denedim ve çokk memnunum.

 4. pinaryucebas@gmail.com'
  pınar karakaya 23 Temmuz 2015 at 22:33 #

  Merhabalarr…
  Bebeğim ek gıdaya geçtiğinden beri yakın takibinizdeyim… Çoğu tarifinizi de denedim ve kızım severek yedi.. Öncelikle bunun için teşekkür ediyorum.. Bulaşık deterjanını da okur okmaz hemen denedim.. İlk etapta çok güzeldi fakat 3-4. kullanımdan sonra bardaklar feci bir hal almaya başladı bembeyaz çıkıyor makinadan… Bir arkadaşım daha denedi ve o da anı şeyi söylüyor.. Siz böyle bir sorun yaşamıyor musunuz ya da bunun için ne yapılabilir acabaa.. Çünkü gerçekten o ne idüğü belirsiz deterjanları kullanmama fikri harika ama o görüntü de insanı gerçekten sinir ediyor… Bunun için bir tavsiyeniz varsa denemek isterim.. Şİmdiden teşekkür ederim…

 5. b.bastem@hotmail.com'
  Betül 30 Eylül 2015 at 11:10 #

  Mrb deterjanı kullanmak istiyorum malzemeleri karıştırıp makinayımı koyuyoruz başka bir aşama var mı slmlar

 6. Esma_ali38@hotmail.de'
  Esma 28 Kasım 2015 at 11:52 #

  Merhaba , acaba bu deterjanı içine mi dökelim. Yoksa deterjan kısmınamı koyalım?

 7. bkilic_linda@hotmail.com'
  Deterjan yapimi 19 Ocak 2016 at 12:42 #

  Merhaba bu karışımı bir kap içerisinde mi yapıyoruz bilgi vermeniz mümkün müdür rica etsem
  Teşekkürler ☺

 8. nilayozgurler@HOTmail.com'
  Nilay 25 Şubat 2016 at 12:07 #

  Merhaba,

  Ne yazık ki verdiğiniz bulaşık makinesi deterjanı tarifi bulaşıklarımı düzgün temizlemedi. Sanırım öncesinde bulaşıkları fırçalayıp ön durulama yapmak gerekiyor ki bunu gerektirmeyen bir ev yapımı deterjan arıyorum.

 9. onisss@hotmail.com'
  Nur 23 Ocak 2017 at 11:41 #

  Mutlaka deneyecegim çok ilgimi çekti,bir de el de yıkama için tarifiniz olsa….

Bir Cevap Yazın