Aşçı Anne Tatilde – Kahvaltı

Ek gıdaya başlamış bebeğinizle tatilde kahvaltı sorununu nasıl çözeriz?

Bizim her gün yediğimiz bir karışım vardı kahvaltıda, öncelikle onun tarifini vermek istiyorum. Hem pratik hem besleyici.

Gelelim tarife;

  • 1 çay bardağı devam sütüne,
  • 1 silme yemek kaşığı buğday ruşeymi,
  • 1 silme yemek kaşığı yulaf kepeği koyun.

Alın size hazır kaşık maması. Bu mamayı zenginleştirmek için bebeğinizin ayına uygunsa dövüşmüş fındık ve ceviz de katabilirsiniz. Restoranda, sahilde, havuza kenarında şipşak hazırlayın. Tavsiyem, bu ölçülerde malzemeleri ufak saklama kaplarına alın. Toz mamayı da kullanacağımız ölçüde (bu tarife göre 3 ölçek) bir saklama kabına alın. Bu sütlü karışım, bebeğinizin kahvaltı öğününün en az yarısını doldurur.

Diğer yarısı içinse, bebeğiniz normalde kahvaltıda ne yiyiyorsa, onları soğuk kompresli termal çantamızla yanmıza alıp, otel odasındaki mini buzdolabına yerleştirerek bu olayı da çözebiliriz. (Otel odanızda mini buzdolabı olduğundan emin olunuz.) Bu yiyecekler bebeğinizin yediği labne, tuzsuz zeytin, pekmez olabilir. Bu saydığım yiyecekler için otelin menüsünden de rahatlıkla faydalanabilirsiniz, ama içinize sinmeyecekse ve otelde tuzsuz zeytini , bebeğimin en sevdiği dut pekmezini bulamam diyorsanız yanınıza almanızda fayda var.

→ Bir de yumurta konusu var, o da tam haşlanmış yumurta her otelin menüsünde vardır sanıyorum. Ben, bazı günler haşlanmış yumurtanın sarısından yedirdim kuzuma.

→ Belki de bu tatil, bulamaç kahvaltıya alışmış olan bebeğinizi, serpme kahvaltıya alıştırmak için bir fırsattır . Siz ne yiyiyorsanız bebeğinize de lokma lokma (ayına uygunsa ve 1 yaşa kadar yasaklılar listesinde değilse) yedirebilirsiniz.

→ Kahvaltı için unutulmaması gereken en önemli ayrıntılardan biri ise bebeklerin çayı. Bizim için çok önemli, Barlas çaylara çok düşkün çünkü. Ben yanıma milupanın rezene çayını almıştım. (Biberonun içine kullanacağınız ölçüde rezene çayından atarak pratikçe hazırlayabilirsiniz.) Artı, minivit sallama çaylarım da yanımdaydı. Dönüşümlü olarak ikisini içirdim 5 günlük tatilimizde. Yer kapladığı için ıhlamur almayı tercih etmedim.

NOT: Tüm bu bilgiler, yöntemler ışığında yine de diyorum ki, tatilde biraz daha esnek davranabilirsiniz. Unutmayın, 1 yaşına kadar bebeklerimizin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Ek besinler sadece alıştırma mahiyetindedir bu dönemde, zira sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir henüz.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın